Reklame

Ushqimet, receta për fëmijë

Ushqime, receta për fëmijë

Follow by Email

Facebook

Tekstet dhe disa nga fotot e ketij blogu mbrohen nga legjislacioni mbi te drejtat e autorit.. Powered by Blogger.

Followers

Përshëndetje!
Kush me ndihmon mua me dicka sado te vogel.


Mirëmëngjes të gjithë miqve tanë Bebe&Vogëlushë!
E nisim ditën e sotme me programin ushqimor të ditës së Enjte me:

Zemrën e paradites
Shkopinj buke ose biskota me miell orizi (pak më të forta, se biskotat e zakonshme).
+ Frut (Dardhë).


Dreka.
Sot për vaktin e drekës kemi menduar Makaronçin me pesto Kungulli në ngjyrë portokalli.
Zjejmë në ujë pa kripë Makaronçinin, format i përshtatshëm për moshën,për rreth 8 minuta.
Zjejmë kungullin portokalli, e kullojmë dhe e kalojmë në mikser me vaj ulliri ekstravirgjër, Djathë i grirë Grana, pak stikë pishe (asnjëherë pa u këshilluar me pediatrin e fëmijës), pak nen, nenexhik, menta.....!
Bashkojmë makaronat me peston e kungullit.
Vazhdon dreka me:
+ Karrota të zjera mirë (me spërkatje vaj ulliri ekstravirgjër)
+ Bukë e freskët (një fetë e vogël)
+ Frut (Rrush, i pastruar nga farat dhe i prerë në katër apo më shumë pjesë).
+ Ujë natyral.Zemra e pasdites
Biskota me miell orizi dhe drithëra ose shkopinj buke (Grisin), si ato në foto.

Kalofshi një ditë sa më të mirë! Përshëndetje të përzemërta nga Bebe&Vogëlushë!
Bashkëshortja ime është ne javën e 7-të të shtatzanisë zanisë dhe mjekja ja ka dhënë keto barna.
A keni njohuri?
Pershendetje!
Jam 19 javëshe shtatzënë, por kam dy 4 ditë, që më dredh barku këtë pjesën sipër, te Kërthiza.
Pershendetje nena!
Jam ne muajin e 3-të te shtatzanise e kete jave sapo bej diçka (gatuaj, pastroj etj) me fillon shume dhimbja e mesit!
Pershendetje!
Desha të mbyll një takim ne klinikën 'Jeta' tek bërryli.


Mirëmëngjes të gjithë miqve tanë Bebe&Vogëlushë!

E nisim ditën e sotme me programin ushqimor të ditës së Mërkurë me:

Zemrën e paradites
Shkopinj buke ose biskota me miell orizi (pak më të forta, se biskotat e zakonshme).
+ Frut (Mollë Boronicë).Dreka.
Sot për vaktin e drekës kemi menduar Rizotkë me Thierrza me shije të theksuar, si rezultat
Pershendetje!
A mund te beni nje status kush eshte doktori ose kirurgu më i mirë për të bërë synet...!


Mirëmëngjes Bebe&Vogëlushë!
Duke ju uruar gjithë të mirat në jetën tuaj, ju lëmë përbërësit ushqimorë të ditës së martë.

Zemra e paradites.
Biskota me miell orizi, pak më të forta, se biskotat e zakonshme, për fëmijë.
+ Ujë natyral.


Dreka.
Makaronçin me ragù alla Bolognese, aromatizuar me pak fije rozmarinë (mish viçi).
+ Kungulleshkë e zjerë, e prerë në copëza të imëta. pluhurosur me pak nenexhik, nen ose menta dhe pak susamë (sipas dëshirës).  
+ Vaj ulliri ekstravirgjër
+ Djathë kaçkavall i grirë (Grana ose parmigiano mbi Makaronçin).
+ Një fetë e vogël buke ose Panine.
+ Frutë e grirë imët (Mollë me Boronicë).
+ Ujë natyral.


Zemra e pasdites.
Një Frut i freskët (Banane, e pjekur mirë).
+ Ujë natyral

Kalofshi bukur sot!
Përshëndetje të përzemërta!


Mirëmëngjes Bebe&Vogëlushë!
Shpejt dhe shkurt diçka për drekën e të Hënës dhe zemrat e paradites dhe pasdites për muajin në vazhdim.
Sot presim një dhëmb të dalë ndaj kemi shumë teka me ushqimin.
U gjendëm të papërgatitur ndaj refuzimit të ushqimit, për këtë zgjodhëm të kënaqim pak me ushqimin e preferuar.
Për sot menduam të gatuajmë:

Zemra e paradites
Për zemrën e paradites dy biskota me miell orizi, të cilat janë pak më të forta, se të zakonshmet. Ideale për krruarjen e mishrave të dhëmbëve, që sot po mundojnë kaq shumë.


DREKA
Makaronçin me Pesto Kungulleshke të gjelbër.
Pershendetje Bebe& Vogelushe!
Doja te ndaja me mamate e tjera dicka qe po me shqeteson jashte mase ne këto dite.
Pasi vajza kaloi linë e dhenve apo të ujit, të cilën e mori në kopsht, e transmetoi virusin edhe tek unë.
Pershendetje nena!
Ju lutem kam nje pyetje. Kam 2 vjet e gjysmë, që kam lindur dhe ndonjëherë ndjej qe me leviz dicka ne fund te barkut.
Kam lindur qe 14 muaj po akoma periodat s'më kanë ardhur.
Akoma ushqej vajzen me qumesht gjiri.
Jam ne merak se ka kaluar shumë kohë dhe akoma s'më kanë ardhur periodat.
Shes karrocë Activ 3 Chicco.
Karoca ne gjendje shume te mire, pothuajse e paperdorur.


Mirëmëngjes Bebe&Vogëlushë!
Sot për drekën e bebave 10 muajsh + kemi menduar:

Zemra e paradites:
Biskota Mellin (ose crackers me drithëra)
+ Ujë natyral me ekstrakt boronicë.

Dreka:
Rizotkë me djathë Grana

Për përgatitjen:
Qepë
Oriz
Gomasio ose Susamë
Djathë i grirë Grana
Dado Vegjetale
Vaj ulliri ekstravirgjër

(Një lugë e vogël kafeje me qepë të grirë, e tiganisim me pak vaj ulliri ekstravirgjër, në një tigan të vogël pjek, pa yndyrë orizin, ngjyrë të kafenjtë, në ar. E bashkojmë me qepën dhe hedh ujë të valuar dhe një lugë plot Gomasio, në mungesë shtojmë susamë, më duket se i afrohet shumë në shije. Në vazhdim të përgatitjes shtojmë Dado Vegjetale. Në fund të përgatitjes shtojmë djathin e grirë Grana.
P.S Gomasio ose Susamë i jep shije rizotkës, pa e kriposur, ndërsa Dadoja Vegjetale e rregullon shijen, por është për t'u provuar me shumë kujdes, të mos na rrëshkasë dora, sepse rizotka del më e kripur seç duhet.
Asnjëherë pa u këshilluar më parë me pediatrin e fëmijës)
+ Ujë natyral
+ Panine
+ Frutë (Dardhë)

Zemra e pasdites:
Frutë e grirë imët (Fruta pylli)
+ tre biskota Mellin të thërrmuara të përziera në frut.
+ Ujë natyral, me ekstrakt, lëng boronice.


Oreks të mbarë dhe kalofshi një ditë të gëzuar, sot!
Përshëndetje të përzemërta nga Bebe&Vogëlushë!
Mirëmëngjes Bebe&Vogëlushë!
Sot për drekën e bebave 10 muajsh + kemi menduar:

Zemra e paradites:
Biskota Mellin (ose crackers me drithëra)
+ Ujë natyral me ekstrakt lëng molle.


Dreka:
Makaronçin (format i përshtatshëm për moshën)
Mirembrema!?
Ju lutem publikojeni kete mesazh!
Oh dhimbje e madhe! Dy aborte radhaz, ne te njëjtën kohë, ne javen 6+4.
Mirëmbrëma!
Kam vajzen 2 vjeç e gjysmë.
Si me ja ndalue kollin me kushte te shtëpie, se ne gjumë, kur e kap shumë tutem, se mundet me vjellë.
Ju lutem nje pergjigje, se spo fle qe 4 ditë hic e pat te mjeku ju lutem ❤
Pershendetje nena!
Kisha nje pyetje, po patet mundesi, te me ktheni pergjigje, jua di per faleminderit!
Kam bërë lindje çezariane para 3 muajsh.
Kam pas shtatzani me IVF, normal pastrimi pas lindjes, si zgjat 3 jave ok.. Muajin e dytë cikli normal 5 ditor.
Pershendetje!
Po ju shkruaj nga një adresë fallco.


Mirëmëngjes Bebe&Vogëlushë!
Sot për drekën e bebave 10 muajsh + kemi menduar:

Zemra e paradites:
Biskota Mellin (ose crackers me drithëra)
+ Ujë natyral me ekstrakt lëng molle.Dreka:
Makaronçin (format i përshtatshëm për moshën)
Pershendetje te nderuar!
Kam vajzen 14 muajsh.
Dua t'a ndërpres gjidhënien, po s'ma merr tomlin me biberon.
Mirëmbrëma Mama!
Vajza ime gati 7 muajsh ka 14 ditë me Diarre.
Ne fillim mendova se po i dilnin dhëmbët, se mishrat lart i ka te fryre e te gjakosur, kështu qe fillova t'i jap kos per beba dhe enteroxhermina, por nuk ka asnjë përmirësim,
Përshëndetje Bebe&vogelushe!
Jam babi i një vajze 14 ditëshe, e lindur para kohe. E kemi akoma në inkubatriçe, në një spital të Tiranës.


Çdo edukatore zotëron një kuti magjike, që mban brenda një pakufi, nga më të larmishmet dhe të përzgjedhurat, të cilat kanë si qëllim të tërheqin vëmendjen e fëmijës, duke e shoqëruar me veprime dhe këngë për fëmijë.


Mirëmëngjes Bebe&Vogëlushë!
Sot për bebat 10 muajsh + kemi menduar:

Zemra e paradites:
Shkopinj buke (ose crackers me drithëra)
+ Ujë natyral

Dreka:
Quinoa me kungulleshkë
Mirembrema mamá!
Jam 8 javëshe shtatzënë, por kam shume te vjella dhe kam djegie ne stomak si urth mbarova.
Pershendetje!
Para 6 muajsh kam bere lindje te parakohshme ne javen e 24-t te shtatzanise per shkak te hapjes, para kohe, të qafes se mitres.
Përshëndetje mama!
Doja t'ju pyesja per nje informacion.
Jam shtatzane me femijen e dyte , jam shumë në merak,
Pershendetje nena te dashura!
Doja te ju pyesja nese dini ndonje kurë natyrale per fytin, që ka funksionuar tek femijet tuaj.
Kam djalin 3 vjeç dhe eshtë shumë i ndjeshëm në grykë dhe do doja të dija ndonje ilaç natyral, per t'ju shmangur antibiotikut. Ju falenderoj shumë nese me ndihmoni!
Puthje 😘😘


Mirëmëngjes Bebe&Vogëlushë!
Ashtu si ju kishim premtuar po ju sjellim ide për drekën e të Hënës. :)

E Hënë. Dreka. Mosha 10 muajsh +.

E filluam ditën e sotme me biskota (ose crackers) të përshtatshme për moshat, për zemrën e paradites.
+ Ujë natyral.


Nëse zhurmat apo dëgjimi me zë të lartë psh i muzikës përçon tek nëna e ardhshme ndjenja të pëlqyeshme, i vogli "fillon të kërcejë" :), në këtë rast nuk përbën asnjë rrezik zëri i lartë, sepse lëngu amniotik "i butëson" zhurmat.
Nëse zhurmat apo dëgjimi me zë të lartë psh i muzikës përçon tek nëna e ardhshme ndjenja të pëlqyeshme, i vogli "fillon të kërcejë" :), në këtë rast nuk përbën asnjë rrezik zëri i lartë, sepse lëngu amniotik "i butëson" zhurmat.
Mirëmbrëma nena te dashura!
Me falni qe jam jashtë teme, po dua te di, mos ka ndonjera informacion, a mund t'i ndërrohet me gjygj apo dicka tjeter emri fëmijës?


Ua keni bërë gati drekën kolopuçëve? :)
Nëse ende jo kaloni nga Bebe&Vogëlushë, për disa ide më shumë.

E premte


Nëse fëmijët tanë e pëlqejnë shumë këtë frut, është mirë, që të konsumojnë veç një çdo ditë, pra të vihen rregulla dhe kufinj.
Sigurisht duke u këshilluar më parë edhe me pediatrin e fëmijës, duhet pasur parasysh, se të konsumojnë më tepër se një banane në ditë mund të çojë në probleme shëndeti. Shkak për këtë bëhet tejkalimi i sasisë së duhur të potasit.
Pershendetje nena!
Djali 10 muajsh me eshte skuqur shume poshte, por vetem ne pjesen rreze të kofshëve. Jo nga pas.
E laj, sa herë e ndërroj.
Mirembrema!
Kam djalin 3 vjec e gjysme, 21 kilogramë.
lutem mund ta shperndani pak kete?
Jam në muajin e 5-të të shtatzanisë dhe mora këto vitamina.
Pershendetje te nderuara!
Jam nene e nje vajze 4 vjeç dhe jam 24 vjeç.
Ne shtatzaninë e pare nuk kisha probleme per veç acidit te larte ne lukthi.
Nga 53 kilogram ne muajin e 8-të isha 83kg shtova peshë shumë vajzen e linda 3350 g 51 cm e gjate.
Pershendetje nena!
Desha te pyes a eshte e vertet se në shtatzaninë me djem,
Pershendetje bebe Vogëlushë!
Kam nje pyetje per ju!
Jam shumë keq, i kam patur mestruacionet te rregullta, per 4muaj me rradhë deri ne Shtator.
Pershendetje!
Kam rrobat e fëmijëve, për t'i dhuruar.
Pershendetje te dashura nena!
Po dal jashtë teme, por dua diku te shfryhem pasi jam natyre e mbyllur dhe nuk dua ta ndaj me te tjeret dhimbjen time.
Pershendetje!
Me falni, dua te ju pyes.
Motra ime eshte ne muajin e 3-të të shtatzanisë, tash hyn në të 4-in, është frikesuar sot shume (nga një krismë e lavatriçes) dhe a paraqet rrezik per beben kjo gje, sepse eshte shqetësuar, se mos i ka ndodhur ndonje gje? Faleminderit!
Pershendetje Bebe Vogëlushë!
Jam nje vajzë 25 vjec, qe kam vite per shtatzani. Edhe pse vizitë, cdo gje ne rregull per te dy.
Mirëmbrëma!
Kam nje problem me gjoksin, pasi kam lindur me eshte shteruar komplet.
Pra me pak fjalë jam 0 me mase.
Pershendetje nena!
Do doja shumë nëse mund të më interpretoni dot këto analiza!
ju pershendes
Pershendetje!,
Ju lutem a është pozitiv ky test?
Pershendetje!
Jam jashte teme, po kam nje problem...
Rreth dy muaj kam me dhimbje koke jo shumë te forta, po shumë te bezdisshme.
Qetësohem vetëm kur jam ne gjumë... sapo cohem eshte e njejta rutinë.
Kam berë te gjitha analizat, kam dalë pak anemike.
Pershendetje!
Shes këtë relaxin, 25 mije, është i ri.
Pershendetje bebe Vogëlushë!
Unë po' ju shkruaj per veten time.
Kam nje pyetje.
Kam lindur para 6 muajsh.